O projekcie

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki do 400 uniwersytetów trzeciego wieku oraz klubów seniora w całej Polsce we wrześniu trafią bezpłatne egzemplarze książki promującej aktywność fizyczną osób starszych „Gdy milkną oklaski. Opowieści weteranów polskiego sportu 3″. Poprzednie publikacje ukazywały się w roku 2020 i 2021 i stanowiły kontynuację cyklu „Seniorze, trzymaj formę!” wydawanego w latach 2015–2019. Bohaterami wydawnictwa są niezwykli ludzie, którzy tworzyli historię polskiego sportu po drugiej wojnie światowej.

W kolejnym zbiorze wywiadów z polskimi mistrzami rozmówcy opowiadają o najpiękniejszych wspomnieniach z czasów kariery, zdradzają kulisy wydarzeń sprzed wielu dziesięcioleci, którymi niegdyś żyli kibice, i odpowiadają na pytanie, jaką rolę dziś pełni w ich życiu aktywność fizyczna.

W książce zamieszczono wywiady z multimedalistami, ikonami polskiego sportu, wśród których są m.in. Robert Sycz i Tomasz Kucharski, wioślarze i dwukrotni mistrzowie olimpijscy (Sydney 2000 i Ateny 2004); Jacek Wszoła, rekordzista świata (2.35) i Europy (2.29) w skoku wzwyż, złoty (1976) i srebrny (1980) medalista igrzysk olimpijskich; Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim z Rio de Janeiro (2016) i z Pekinu (2008) oraz Katarzyna Bachleda-Curuś, łyżwiarka szybka, srebrna (Soczi 2014) i brązowa (Vancouver 2010) medalistka olimpijska w wyścigu drużynowym.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”.