Totalizator Sportowy partnerem projektu „Gdy milkną oklaski”

Już w listopadzie ukaże się nowa książka Macieja Zdziarskiego „Gdy milkną oklaski. Opowieści weteranów polskiego sportu”. To kolejny zbiór wywiadów z polskimi mistrzami, którzy opowiedzą o najpiękniejszych wspomnieniach z czasów kariery, zdradzą kulisy wydarzeń sprzed wielu dziesięcioleci, którymi niegdyś żyli kibice, i odpowiedzą na pytanie, jaką rolę dziś pełni w ich życiu aktywność fizyczna.

W książce opublikujemy wywiady z ikonami polskiego sportu, wśród których będą m.in. poczwórny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski i dwukrotna mistrzyni olimpijska Renata Mauer. Do zbioru trafią także rozmowy ze znanymi siatkarzami: Piotrem Gruszką i Magdaleną Śliwą. Nie zabraknie wywiadów ze sportowymi weteranami, medalistami z Rzymu 1960 i Tokio 1964 (szermierze: Egon Franke, Janusz Różycki, lekkoatletka Jarosława Jóźwiakowska) oraz przedstawicielami lubianych przez Polaków dyscyplin: kolarstwa (Mieczysław Nowicki – podwójny medalista olimpijski), tenisa stołowego (Leszek Kucharski – wicemistrz świata), boksu (Jerzy Rybicki – mistrz olimpijski) czy hokeja (ks. Paweł Łukaszka, olimpijczyk).

Wydanie książki współfinansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jednym z partnerów jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO. – Jestem wdzięczny Totalizatorowi Sportowemu za zaangażowanie w projekt. To spółka, która ma wielkie zasługi we wspieraniu polskiej kultury fizycznej i wybitnych zawodników – mówi Maciej Zdziarski, autor książki, prezes Instytutu Łukasiewicza.

Totalizator Sportowy w 2021 r. obchodzi jubileusz 65-lecia. Spółka powstała w 1956 r., by gromadzić środki finansowe na remont i budowę obiektów oraz urządzeń sportowych. Dziś Totalizator Sportowy wspiera polski sport na wielu poziomach – przekazuje środki z dopłat do gier liczbowych i loterii pieniężnych oraz wspiera organizacje i wydarzenia sportowe ze środków własnych. Dzięki środkom z dopłat do gier LOTTO od 1994 r. Totalizator Sportowy przekazał ponad 13,8 mld zł na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej. Ponadto spółka współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim od 1994 r. i jest Sponsorem Generalnym Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej.

To m.in. dzięki zaangażowaniu Totalizatora Sportowego bezpłatne egzemplarze książki „Gdy milkną oklaski” trafią do 400 uniwersytetów trzeciego wieku i klubów seniora (wysyłka odbędzie się w listopadzie). Projekt adresowany jest w sposób szczególny do osób starszych, rówieśników wielu bohaterów książki. – Wierzymy, że nigdy nie jest za późno, by rozpocząć aktywność fizyczną, a postawa weteranów polskiego sportu, dla których ruch wciąż jest niezwykle istotny, może stanowić doskonałą inspirację – podkreśla Maciej Zdziarski.